Ebrulim
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ebrulim

Çocuklarla Çocukça

AnasayfaKapıLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap
En son konular
» Hayırlı Kandiller :)
dört güzeller Icon_minitimePaz Eyl. 05, 2010 1:32 pm tarafından Karanfil Bahçesi

» MUHABBET KÖŞESİ...
dört güzeller Icon_minitimeÇarş. Eyl. 01, 2010 11:51 pm tarafından Karanfil Bahçesi

» Anlamlarını Bilmediğimiz Kelimeler...:D
dört güzeller Icon_minitimeC.tesi Tem. 10, 2010 4:29 pm tarafından Müntehar

»  Kadın ve Erkekler
dört güzeller Icon_minitimeC.tesi Tem. 10, 2010 4:15 pm tarafından Müntehar

» Adminler ek iş yeparsa nolur?
dört güzeller Icon_minitimeC.tesi Tem. 10, 2010 4:11 pm tarafından Müntehar

» THY çağrı merkezinden komik diyaloglar
dört güzeller Icon_minitimeC.tesi Tem. 10, 2010 4:05 pm tarafından Müntehar

» Ömer Faruk DEMİRBAŞ
dört güzeller Icon_minitimePtsi Mayıs 03, 2010 4:19 pm tarafından resule-hasret

» Hangi Takım?
dört güzeller Icon_minitimeSalı Mart 31, 2009 1:28 pm tarafından resule-hasret

» Şirinler
dört güzeller Icon_minitimeSalı Mart 31, 2009 1:26 pm tarafından resule-hasret

Giriş yap
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Beni hatırla: 
:: Şifremi unuttum
Bir Ayet
HAKKI GİZLEMEK3:71. Ey ehl-i kitap! Neden doğruyu eğriye karıştırıyor ve bile bile gerçeği gizliyorsunuz?
Bir Hadis
Hz. Ali (ra)`den biri anne bir erkek kardeş, diğeri koca olan iki amca çocuğu hakkında sorulmuştu. Şu cevabı verdi: "Koca için yarı, anne bir erkek kardeş için altıda bir, geri kalan da aralarında ikiye bölünür." [Rezin tahric etmiştir. (Buhari`de muallak olarak gelmiştir: Feraiz 15)]
DUALAR
Günün Duası: Rabbim, bir insanı koy kalbime ama o insan seninde sevdiğin bir insan olsun. Ve beni öyle bir insana sevdir ki, o insanın kalbinde sen olasın. Ki ben o insanın kalbinde seni bulayım. Beni öyle bir insanla buluştur ki benden önce onunla buluşmuş olan sen olasın. o insan HZ MUHAMMED MUSTAFA (S.A.V.)
En iyi yollayıcılar
Karanfil Bahçesi
dört güzeller Vote_lcapdört güzeller Voting_bardört güzeller Vote_rcap 
Esra
-reyhan-
K.Kübra Başkülekçi
tatlıbelam
Müntehar
Beyzanur_Fatmagul
resule-hasret
vildan
merve gökçe
Istatistikler
Toplam 88 kayıtlı kullanıcımız var
Son kaydolan kullanıcımız: ELİS

Kullanıcılarımız toplam 7103 mesaj attılar bunda 245 konu

dört güzeller

YazarMesaj
mehtap1996

mehtap1996

Kadın Mesaj Sayısı : 113
Lakap : mefoş

dört güzeller Empty
MesajKonu: dört güzeller   dört güzeller Icon_minitimePtsi Şub. 16, 2009 2:52 pm

hz ebubekirr
Hz. Muhammed (s.a.s.)'in Islâm'i teblige baslamasindan sonra ilk iman eden hür erkeklerin; rasit halifelerin, asere-i mübesserenin ilki. Câmiu'l Kur'an, es-Siddîk, el-Atik lakaplariyla bilinen büyük sahabi.

Kur'ân-i Kerim'de hicret sirasinda Rasûlullah'la beraber olmasindan dolayi, "...magarada bulunan iki kisiden biri..." (et-Tevbe, 9/40) seklinde ondan bahsedilmektedir. Asil adi Abdülkâbe olup, Islâm'dan sonra Rasûlullah (s.a.s.)'in ona Abdullah adini verdigi kaydedilir. Azaptan azad edilmis mânâsina "atik"; dürüst, sadik, emin ve iffetli oldugundan dolayi da "siddik" lâkabiyla anilmistir. "Deve yavrusunun babasi" manasina gelen Ebû Bekir adiyla meshur olmustur. Teym ogullari kabilesinden olan Ebû Bekir'in nesebi Mürre b. Kâ'b'da Rasûlullah'la birlesir. Anasinin adi Ümmü'l-Hayr Selma, babasinin ki Ebû Kuhafe Osman'dir. Künyesi Abdullah b. Osman b. Amir b. Amir... b. Murra ...et-Teymî'dir. Bedir savasina kadar müsrik kalan oglu Abdurrahman disinda bütün ailesi müslüman olmustur. Babasi Ebû Kuhafe, Ebû Bekir'in halifeligini ve ölümünü görmüstür. Hz. Ebû Bekir'in Rasûlullah (s.a.s.)'den bir veya üç yas küçük oldugu zikredilmistir. Islâm'dan önce de saygin, dürüst, kisilikli, putlara tapmayan ve evinde put bulundurmayan "hanif" bir tacir olan Ebû Bekir, ölümüne kadar Hz. Peygamber'den hiç ayrilmamistir. Bütün servetini, kazancini Islâm için harcamis, kendisi sade bir sekilde yasamistir.

Hz. Ebû Bekir, Fil yilindan iki sene birkaç ay sonra 571'de Mekke'de dünyaya gelmis, güzel hasletlerle taninmis ve iffetiyle söhret bulmustur. içki içmek câhiliye döneminde çok yaygin bir âdet oldugu halde o hiç içmemistir. O dönemde Mekke'nin ileri gelenlerinden olup Araplarin nesep ve ahbâr ilimlerinde meshur olmustur. Kumas ve elbise ticaretiyle mesgul olurdu; sermayesi kirk bin dirhemdi ki, bunun büyük bir kismini Islâm için harcamistir. Rasûlullah'a iman eden Ebû Bekir (r.a.) Islâm dâvetçiligine baslamis, Osman b. Affân, Zübeyr b. Avvâm, Abdurrahman b. Avf, Sa'd b. Ebî Vakkas ve Talha b. Ubeydullah gibi Islâm'in yücelmesinde büyük emekleri olan ilk müslümanlarin bir çogu Islâm'i onun dâvetiyle kabul etmislerdir.

Hz. Ebû Bekir hayati boyunca Rasûlullah'in yanindan ayrilmamis, çocuklugundan itibaren aralarinda büyük bir dostluk kurulmustur. Rasûlullah birçok hususlarda onun görüsünü tercih ederdi. Umûmî ve husûsî olan önemli islerde ashâbiyla müsavere eden Peygamber (s.a.s.) bazi hususlarda özellikle Ebû Bekir'e danisirdi. (Ibn Haldun, Mukaddime, 206). Araplar ona "Peygamber'in veziri" derlerdi.

Teymogullari kabilesi Mekke'de önemli bir yere sahipti. Ticaretle ugrasiyorlar, toplumsal temaslari ve genis kültürlülükleri ile taniniyorlardi. Hz. Ebû Bekir'in babasi Mekke esrafindandi. Hz. Ebû Bekir, câhiliye döneminde de güzel ahlâki ile tâninan, sevilen bir kisi idi. Mekke'de "esnak" diye bilinen kan diyeti ve kefalet ödenmesi islerinin yürütülmesiyle görevliydi. Muhammed (s.a.s.) ile büyük bir dostluklari vardi. Sik sik bulusur, Allah'in birligi, Mekke müsriklerinin durumu ve ticaret gibi konularda müsâvere ederlerdi. ikisi de câhiliye kültürüne karsiydilar, siir yazmaz ve siiri sevmezlerdi, daha ziyade tefekkür ederlerdi.
http://www.minikdualar.com
mehtap1996

mehtap1996

dört güzeller Empty
MesajKonu: Geri: dört güzeller   dört güzeller Icon_minitimePtsi Şub. 16, 2009 2:52 pm

HZ. ÖMER’İ AĞLATAN ÇOCUK
MUTLAKA OKUYUNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNN
Hz.Ömer (r.a)oynamakta olan birkaç çocuğa rastlar.Bir başka çocuğun da oyuna iştirak etmediğini görür.Çocuğun yanına yaklaşır.Aralarında şöyle bir konuşma geçer.Hazreti Ömer: “Oğlum!Sen neden oynamıyorsun?”deyince,çocuk: “Ey Müminlerin Emiri!Cenabı Hak,‘Ben insi ve cinni ancak Beni tanısınlar ve Bana ibadet etsinler diye yarattım’buyuruyor.Oynamak için mi yaratıldık?”diye cevap verir.Hz. Ömer duygulanmış ve onun daha çok küçük yaşta olduğunu söyleyince çocuk: “Ey Müminlerin Emiri!anneme dikkat ettim de,büyük odunları küçükleriyle tutuşturuyordu” der.Bir müddet ağlayan Hz. Ömer , çocuğa kimlerden olduğunu sormuş ve o da kendisinin Abdullah b. Zübeyir’in ailesinden olduğunu söylemiştir.
mehtap1996

mehtap1996

dört güzeller Empty
MesajKonu: Geri: dört güzeller   dört güzeller Icon_minitimePtsi Şub. 16, 2009 2:53 pm

HZ OSMAN IN AĞLATAN ŞEHADETİ
Kuran okuyordu bir ara susuzluğun verdiği yorgunluğun verdiği tesirle uzaklara daldı kuran okurken... diz üstü oturmuş kuran okurken başı öne eğildi uykuya dalmıştı birden bire ... uykudayken rüyasında önünde bir koridor o koridorlar açılıyordu onu tutanlar götürüyorlardı burdan burdan diyorlardı... sonra o koridorlardan geçti orda bir ışık kümesi gördü orada birileri oturuyordu yaklaşınca birden ne görsün... ALLAH'ın resulu oradaydı bir yanında hz ebu bekir öteki yanında hz ömer vardı ALLAH'n resuluyla karşı karşıya kalmıştı ALLAH resulu bakıyor gülümsüyordu
osman geldin mi ?
geldim ya resul ALLAH
Seni susuz mu bıraktılar ?
beni susuz bıraktılar ya resul ALLAH
Seni haps mi ettiler ?
beni haps ettiler
seni mescide indirtmiyorlarmı ?
beni mescide indirmiyorlar
sen aç mı kaldın ?
ben aç kaldım ya resul ALLAH
hadi osman acele et gel bu akşam seni bekliyoruz bereber iftar yapacağız ..
birden sıçradı uyanmıştı cuma günü akşam üstüydü ...
naile geldi
ne oldu osman dedi
demin resulALLAHı gördüm beni çağırıyordu
ben gitmek üzereyim demekki
birden entarisini çıkardı bana şalvar getirin dedi hayatı boyunca şalvar giymemişti ...
o an şalvar giydi sadece o an ve okadar edepliydiki biraz sonra şehit edileceğinden edep yeri açılmasın diye şalvar giyecekti biliyorduki o zalimler onu yerde sürükleyeceklerdi kapı zorlanıyordu
ve eşine dediki terk edin burayı beni yanlız bırakın beni kuranla başbaşa bırakın
kuran önündeydi başını önüne eğmişti sadece kurana bakıyordu kapıyı kıranlara bakmıyordu bile sonra birisi içieri girdi sakalından tuttu onu ve o an başını kaldırdı baktı birde ne görsün sevdiği bir insanın oğluydu sevdiği bir dostunun oğluydu ve şunu dedi baban görseydi bunu sana ne diyecekti o an gözlerinden yaşlar geldi ağlıyordu halife delikanlı bırakıp kaçtı sonra üst üste başına gelen demir darbeleri meleklerin haya ettiği o büyük insan o büyük nur mekanın utandığı o insanın kanı kuranın üzerine damlıyordu

*ONLARA KARŞI SANA ALLAH YETER *AYETİ ÜZERİNE DAMLIYORDU KANI

üçgün boyuca kimse ona yanaşamıyordu cesedini dahi kaldırtmıyorlardı naile elini uzatmış ona inen darbeleri durdurmaya çalışırken nailenin eli kopmuştu
üçgün sonra 12 sahebe gece karanlığında osmanın yanına gidiyorlardı elbisesi kan içersindeydi beyaz elbisesi beyaz saçı beyaz sakalı kana bulanmıştı

o çoktan iftara gitmişti resulun yanındaydı çok özlediği dostların yanındaydı çile bitmişti ...

sırtladılar onu yıkamadılar şehitti çünkü elbisesini çıkarmadılar kanla gidecekti hesaba hesap sormak için sırtta giderken bopşta kalan mübarek başı kaplıara çarpıyordu tak diye sesler geliyordu ve baki mezarlığının uzağındaki doğrusu kağıtların atıldığı yere gömdüler çünkü oraya müsade ediyorlardı... gecenin geç saatinede gömdüler onu
medine mahzundu sahabenin şehitleri çoktan hz osmanı misafir almışlardı yanındaydılar hz osmanı çok sevmişlerdi 83 yaşındaki rahmet bereket insanı tek başına tebükü satın alan adam ALLAH resulunun uhud dur bakalım üstünde şehit var dediği adam garip bir şekilde toprağa verildi ...

medine hz osmanı hiç unutmayacaklardı bu rahmet adamı gitmeyecekti ve son olarak hz osman medinedeki sakin medinedeki o sessiz insan

birgün medineye gittiğinizde hz osmanı ziyaret edin ve o hüznü yaşayacaksınız hz osman hep yanlız dır sedece kuranıyla başbaşa kalmıştır ...
mehtap1996

mehtap1996

dört güzeller Empty
MesajKonu: Geri: dört güzeller   dört güzeller Icon_minitimePtsi Şub. 16, 2009 2:53 pm

HZ ALİ
Suçsuz kişiden daha cesur kimse yoktur. Suçlular korkak olur.

Adalet dünyayı düzene koyar. Bereketler adaletle çoğalır.

Gücü ve yönetimi her zaman elinde bulundurmak istiyorsan adaletli davran.

Cennet emelle değil, amelle elde edilir.

Allah'a umut bağlarsanız arzunuza ulaşırsınız, başkasına umut bağlarsanız ümitsiz kalırsınız

Kıskançlık hayatı insana zindan eder. KIskanç insan işle dost olumaz. Kıskanç üzüntülü insandır.

Kin bir kalp hastalığır. Kini içinden söküp atan kişinin kalbi rahatlar..

Kibir öldürcü zehir gibi kalplere egemen olur

Cezaya inanan sadece iyilik yapar. Ancak iyilik yapanlar iyi karşılık görürler

Gerçeğin acılığına tahammül et, gerçek dışı şeylerin tatlığına sakın aldanma.

Allah'a en yakın olanlar kendi aleyhine de olsa gerçeği söyleyenler ve hoşlarına gitmese bile onunla amel edenlerdir. Gerçekle amel eden kazanır.

Bilim maldan daha hayırlıdır. Bilim seni korur, malı ile sen korursun.

İnsanların yöneticileri bilginler olmalıdır.

Öğrenmek için sor. Bilmediklerini bilenlerden öğren, bildiklerini başkalarına öğret.

her canlının bir derdiş vardır. Bazı derlerin sonu deran, bazı dermanların sonu derttir.

Dünya bir rüyadır, ona aldanmamak gerekir.

Kabalıklarından dolayı alçalan nice makam sahibi insanlar vardır.

Allah bazı insaları dünyevi nimetlerle imtihan eder.

Allah'ın yücelttiği kişiyi kimse alçaltamaz.

Dünya aldatmalarıyla süslendi, süslemeleriyle aldattı.

Alınan her nefes ölüme doğru atılan bir adımdır

Zulme uğramak istemiyorsan sen de zulmetme.

dört güzeller
1 sayfadaki 1 sayfası